Závit je šikovný vynález, který se na světě poprvé objevil už několik století před naším letopočtem. V dnešní době jsme ho samozřejmě dotáhli k dokonalosti a dokážeme jej řezat s přesností na setiny milimetru, a to do všech druhů materiálu. Jak si usnadnit tuto složitou činnost?
Střídejte typy závitníků
Každá strojírenská dílna potřebuje mít dostatečnou zásobu rovnou tří různých druhů závitníků. Každý z nich se používá při jiných příležitostech, poradí si s odlišným materiálem, rychlostí řezu i dalšími požadavky.
Naprostým základem je klasický závitník strojní. Ten dokáže vyřezat závit během jednoho pracovního chodu. Je určený spíše pro méně pevné závity v odolnějších materiálech.
Dostali jste za úkol vyřezat závit do materiálu s tenkými nebo jinak citlivými stěnami? Pak použijte závitník maticový. Ten se vyznačuje mnohem menším rozšiřováním náběhové části (její průměr se zvyšuje pomaleji než u ostatních typů závitů). To znamená, že obráběný materiál je namáhaný postupně – ne naráz. Tím pádem daný závitník nevylamuje jeho části.
Pro tvorbu opravdu pevných šroubovic slouží závitník tvářecí. Ten během řezu nevytváří žádnou třísku, čímž šetříte nástroj i závit.
Neutrácejte zbytečně
Všechny typy závitníků naštěstí snadno objednáte v některém ze specializovaných e-shopů. Mezi nejvyhledávanější odborníky patří třeba online obchod Nástroje.cz (klikněte na výše vložené odkazy). V jeho inventáři najdete všechny normované nástroje pro obrábění kovů. Stejně tak si budete moci pořídit pomůcky pro upínání. Chybět nesmí ani nástroje a kalibry (bez kalibrů stejně nebudete schopní své závity zkontrolovat).
Čím více nástrojů budete v daném e-shopu objednávat, tím levnější každý z nich bude. Získáte totiž individuální ceník na míru.