Toužíte po originální, a přitom cenově dostupné kuchyni? Nebo jiném kusu nábytku? Nechte si ho vyrobit z OSB desek!
Těžko byste hledali všestrannější materiál, než jsou dřevovláknité OSB desky. Své využití mají v interiéru i exteriéru, oblíbili si je truhláři, tesaři, podlaháři i domácí kutilové. Pro jejich pevnost, odolnost, stabilitu, nízkou váhu, snadnou opracovatelnost i cenovou dostupnost.
OSB desky ve stavebnictví
Modení stavebnictví by se bez nich v podstatě už neobešlo. OSB desky využijete při stavbě domu nového i rekonstrukci stavby, která už nějaký ten rok pamatuje. Stavebníci si na nich pochvalují především jejich pevnost v kombinaci se stabilitou, která umožňuje rovnoměrné rozložení zátěže a minimalizuje riziko deformací. K tomu se s nimi snadno manipuluje a jsou i vynikajícím tepelným izolantem. Navíc je lze snadno opláštit sádrokartonem, obložit dřevem nebo natřít. Vyhledávané z těvhto důvodů proto jsou při budování stěn, stropů, střech i podlah. Položit na ně můžete podlahu plovoucí, laminátovou, vinylovou stejně jako dlažbu. Postačí na ně ale dát jen koberec. Poslouží ale i jako pevná vrstva pod střešní krytinu, ať již se jedná o asfaltové šindele, plechovou krytinu nebo tašky.
OSB desky v interiéru
Deska vyrobená lisováním dřevních štěpků nebo hoblin poslouží k výrobě nábytku všeho druhu. Šikovný truhlář z ní vyrobí zmíněnou kuchyňskou linku, knihovnu, poličku, regál,a dokonce i postel. Konferenční stolek a jídelní stůl. A k němu samozřejmě židle. Po OSB deskách totiž sahá i spousta designérů. Snadno se totiž kombinují s dalšími materiály a jejich surový vzhled je totiž přímo předurčuje do industriálních a minimalistických prostor. Snadno si z nich vytvoříte paraván nebo dělíčí příčku. S trochou fantazie je ve hře i řada originálních doplňků, jako jsou rámečky na fotky a nástěnky. Zručný kutil z nich ale vyrobí třeba i hodiny.
OSB desky v exteriéru
Hodil by se vám na pozemku zahradní domek? Potřebujete garáž, přístřešek na motorku, kolo či popelnice? Domek na nářadí, kůlna na dříví, nebo boudičku pro psa? Opět jste na správné adrese. OSB desky jsou skvělým materiálem i pro stavbu těchto drobných zahradních staveb. Další z jejich vlastností je totiž odolnost vůči povětrnostním vlivům a nízké nároky na údržbu. Z OSB desek ale vyrobíte celou řadu dalších praktických věcí, které využijete na zahradě. Vyvýšený záhon, zahradní nábytek, truhlík nebo květináč.
OSB1 a OSB2
Na trhu se setkáte s OSB deskami čtyř kategorií (OSB1 až OSB 4), které se od sebe liší svým využitím. Desky OSB1 jsou určené pro vnitřní využití s omezenou nosností. Ideální tedy jsou pro výrobu nábytku a do míst nevystaveným klimatologickým vlivům. Pryskyřice, která se používá k jejich výrobě, totiž špatně odolává vlhkosti. Jsou ale omezeny svou nosností. Pro nosné účely v suchém prostředí (typicky podlahy a stavební aplikace vystavené jistému stupni vlhkosti, ale ne přímočarému dešti) jsou určené desky označené OSB2.
OSB3 a OSB4
Budou-li desky vystavené vyšší vlhkosti, vybírejte ty z kategorie OSB 3 a OSB 4. OSB 3 desky jsou přímo určeny pro nosné účely ve vlhkém prostředí. Navrženy jsou přímo pro konstrukční účely včetně střešních konstrukcí a fasád, kde jsou vystaveny větší vlhkosti. Ještě více odolné pak jsou desky OSB 4. V podstat jsopu ze všech desek nejpevnější a nejodolnější vůči vlhkosti, což je činí vhodným materiálem pro extrémní stavební podmínky.
Zaměřeno na sílu
Důležitou roli přio výběru OSB desek hraje i jejich tloušťka neboli síla. Na trhu se setkáte s OSB desky silníé 10, 12, 15, 18, 20, 22, 25 a 30 mm. Čím silnější OSB deska, tím je samozřejmě pevnější, stabilnější a odolnější.
OSB desky podle síly
Jak silnou desku zvolit? To závisí na tom, co z ní chcete mít. Zatímco k obložení vnitřní stěny vám postačí deska desetimilimetrová, bytelnější nábytek bude vyžadovat desku silnější. A konstrukce domu tu nejsilnější, tedy pětadvacetimilimetrovou až třicetimilimetrovou, která je ideálním materiálem pro podlahy, stropy, stěny, ale i pro konstrukce vystavené většímu zatížení. Díky jejich odolnosti zvládnou i náročnější podmínky na stavbě. Můžete je ale využít i místo izolantu.
S perodrážkou, či bez?
Podlaha se vám bude lépe pokládat s OSB deskami s perodrážkou, která usnadňuje jejich spojování bez nutnosti lepení či přibíjení. Plánujete-li stavbu stěn z OSB desky, vystačíte si s těmi bez perodrážky.
Rozměry a cena
Standardním rozměrem OSB desek dostuopných na českém trhu je 2 500 x 1 250 mm, případně 2 500 x 625/675 mm. Co se ceny týče, tak ta na e-shopu kup-drevo.cz začíná na 134 korunách za metr čtverečmný desky. Z opačného konce cenového spektra pak zmiňme třícentimetrovou desku, za kterou zaplatíte zhruba čtyřnásobek.
Jak je skladovat?
Pokud s Osbe deskami nebudete hned pracovat, bude zapotřebí je správně uskladnit. Skladujte je vždy na suchém místě a ve vodorovné poloze. Rovněž je vhodné nenechat ne napospast slunečnímu záření, které by mohlo změnit jejich barvu, stejně jako sněhu a dešti.
Jak s nimi pracovat?
Při použití desek v interiéru je nechte alespoň dva dny v místnosti, ve které budou použity. Dojde tak k vyrovnání jejich vlhkosti. Opatřní buďte na pero drážky, které se nevhodnou manipulací mohou poškodit. Mezi OPSB deskami s rovnou hranou je pak vhodné vytvořit alespoň třímilimetrovou dilatační spáru. Některé desky ji vytvářejí automaticky.
Tak, ať vám jde práce dobře od ruky!